ASUS zdroj TUF-GAMING-750B 750W, 80+ Bronze
Popis a parametry
Diskuse (0)
TUF-GAMING-750B
ASUS TUF Gaming 750W Bronze PSU (Power Supply, 80 PLUS Bronze, Military-grade Certification, Dual ball Fan Bearings, Protective PCB Coating, Axial-tech Fan Design, 0dB Technology, Sleeved Cables, 6-year warranty)
Features
- Capacitors and chokes pass demanding tests to achieve Military-grade Certification.
- Dual ball fan bearings can last up to twice as long as sleeve bearing designs.
- A protective PCB coating protects against moisture, dust, and extreme temperatures.
- An 80 Plus Bronze Certification is earned with high-quality components that pass rigorous testing.
- 0dB technology lets you enjoy light gaming in relative silence.
- Sleeved cables leave your rig looking tactically clean.
- 6-year warranty included.
Asus features
ASUS Exclusive Innovations
- 0dB Technology - An onboard controller brings the 135mm fan to a standstill when thermal design power (TDP) is below 30%, letting you enjoy light gaming in relative silence. Above 30% TDP, the fans automatically start up again
- Axial-tech Fan Design - Originally developed for top-end ROG graphics cards, Axial-tech fan design features a smaller fan hub that facilitates longer blades and a barrier ring that increases downward air pressure. For TUF Gaming Series PSUs, we’ve scaled that design to 135mm so it keeps things cool at low RPMs while producing less noise.
- Sleeved Cables - Cables swathed in black sleeving leave your rig looking tactically clean. Also, we lengthen the CPU cable to 800mm to easily DIY the build.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| Model name | TUF-GAMING-750B |
| Intel Specification | ATX 12V |
| Efficiency | 80 Plus Bronze |
| Protection Features | OPP/OVP/UVP/SCP/OCP/OTP |
| Hazardous Materials | ROHS |
| AC Input Range | 100-240Vac |
| DC Output Voltage | +3.3V, +5V, +12V, -12V, +5Vsb |
| Maximum Load | 25A, 25A, 62A, 0.8A, 3A |
| Combined Load | 130W, 744W, 9.6W, 15W |
| Total Output | 750W |
| Connectors | MB 24/20-pin x 1 SATA x 8 CPU 4+4-pin x 2 Peripheral x 4 PCI-E 6+2-pin x 4 |
| Package Contents (Cable + Accessory) | Power Cord x 1 Motherboard Power Cable x 1 CPU Cable (800mm) x 2 PCI-E Cable x 2 SATA Cable x 2 Peripheral x 1 TUF Gaming sticker x 1 |
| Dimension | |
| PSU Size (mm) | 150 x 150 x 86 |
| Color Box (mm) | 290 x 200 x 108 |
| Weight | |
| Single PSU (kg) | 2.18 |
| Product Weight (kg) (with packing) | 2.87 |
ParametryPorovnání
Formát zdroje
ATX
Konektory
8pin CPU 1x
Konektory
8pin CPU 2x
PCIe 6-pin
PCIe 8-pin
PCIe 16-pin Gen5
SATA 15-pin
Molex
FDD
Konektory pro základní desku
ATX 24-pin
Konektory pro základní desku
ATX 20-pin
EPS 8-pin
Efektivita zdroje
80 Plus Bronze
Modulární kabeláž
Ne
Podsvícení
Bez podsvícení
Výkon zdroje (W)
750