CHIEFTEC zdroj A90 Series, GDP-550C, 550W, ATX-12V V.2.3/EPS-12V, PS-2, 14cm fan, >90%
http://www.chieftec.eu/en/psus/a-90-serie/gdp-550c.html
| Specification:
| ATX 12V 2.3
| Form factor:
| PS II
| Efficiency:
| >90%
| Dimension (DxWxH):
| 160 mm x 150 mm x 87 mm
| PFC:
| Active (0,9)
| Fan dimension:
| 140mm silent fan
| Safety:
| UVP (Undervoltage protection)
| OVP (Overvoltage protection)
| SCP (Short-circuit protection)
| OPP (Overload protection)
| OCP (Overcurrent protection)
| OTP (Over Temperature Protection)
| AFC (Automatic Fanspeed Control)
| Certificate:
| ATI Crossfire / Nvidia SLI
| AC Input:
| 200-240V / 4A
| Frequency:
| 47 - 63Hz
| +5V:
| 20A
| +3,3V:
| 20A
| +5V & +3,3V combined:
| 110W
| +12V 1:
| 45A / 540W
| +12V 2:
| N/A
| +12V 1 & +12V 2 combined:
| N/A
| +12V 3:
| +12V 4:
| +12V 3 & +12V 4 combined:
| P.F.:
| >0,9
| -12V:
| 0,3A
| +5VSB:
| 2,5A
| Maximum Load:
| 550W
| Connectors
| Native Cable:
| 20+4PIN:
| ===550mm===[20+4PIN]
| 8PIN EPS (4+4):
| ===550mm===[8PIN EPS]
| Modular Cable:
| SATA:
| ===550mm===[SATA]===150mm===[SATA]===150mm===[SATA]
| SATA:
| Molex / Floppy:
| ===550mm===[Molex]===150mm===[Molex]===150mm===[Molex]===150mm===[Floppy]
| 8PIN PCIe (6+2):
| ===550mm===[PCIe]
| 8PIN PCIe (6+2):
| ===550mm===[PCIe]