CHIEFTEC zdroj Polaris Series, PPS-1050FC, 1050W, Fully modular, 80+ Gold
Popis a parametry
Diskuse (0)
POLARIS SERIES
- 80 PLUS® Gold certified efficiency
- Fully modular cable management
- LLC Half-Bridge converter with DC-to-DC technology
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| Model | POLARIS 1050W |
| Article no. | PPS-1050FC |
| EAN code | 0753263077363 |
| Weight (wthout/with package) | 2.6 kg / 3.4 kg |
| AC input | 100 - 240 V / 15A |
| Frequency | 50 - 60 Hz |
| +5V | 22 A |
| +3.3 V | 22 A |
| +5 V & +3.3 V combined | 120 W |
| +12 V1 | 87.5 A |
| +12V2 | - |
| +12V1, +12V2 combined | 1050 W |
| P.F. | >0.9 |
| -12 V | 0.3 A / 3.6 W |
| + 5VBS | 3.0 A / 15 W |
| Maximum Power | 1050 W |
| Connectors | |
| 20+4 PIN ATX | 1 |
| 8 PIN EPS (4+4) | 2 |
| 8 PIN PCIe (6+2) | 6 |
| SATA | 12 |
| MOLEX | 4 |
| Cable length (mm) | |
| 20+4 PIN ATX | 650 |
| 8 PIN EPS (4+4) | 2 x 650 |
| 8 PIN PCIe (6+2) | 2 x 600/100 |
| SATA | 3 x 550/100/100/100 |
| MOLEX / FLOPPY | 550/100/100/100 |
| Features | |
| ATX12V Version | ATX 12V 2.3 |
| Efficiency | 80+ Gold |
| Dimension (D x W x H) | 160 x 150 x 86 mm |
| PFC | Active PFC |
| Fan | 140 mm silent fan |
| Warranty | 24 Months |
ParametryPorovnání
Formát zdroje
ATX
Konektory
8pin CPU 1x
Konektory
8pin CPU 2x
PCIe 6-pin
PCIe 8-pin
SATA 15-pin
Molex
Konektory pro základní desku
ATX 24-pin
Konektory pro základní desku
ATX 20-pin
EPS 8-pin
Vlastnosti zdroje
Modulární kabeláž
Efektivita zdroje
80 Plus Gold
Modulární kabeláž
Ano
Podsvícení
Bez podsvícení
Výkon zdroje (W)
1050