CHIEFTEC zdroj Proton, BDF-1000C, 1000W, 14cm fan, PFC, 80+ Bronze, Cable Management
| Performance | |
| AC Input: | 115-230V |
| Frequency: | 50 - 60Hz |
| +5V: | 23A |
| +3,3V: | 23A |
| +5V & +3,3V combined: | 140W |
| +12V 1: | 83A |
| +12V 2: | N/A |
| +12V 1 & +12V 2 combined: | N/A |
| +12V 3: | N/A |
| +12V 4: | N/A |
| +12V 3 & +12V 4 combined: | N/A |
| P.F.: | >0,9 |
| -12V: | 0,5A |
| +5VSB: | 3,0A |
| Maximum Load: | 1000W |
| Modular cable | |
| 24PIN ATX: | 1(20+4) |
| SATA: | 9 |
| MOLEX: | 3 |
| Floppy: | 1 |
| 4PIN 12V: | - |
| 8PIN 12V: | - |
| 8PIN (4+4) 12V: | 2 |
| 6PIN PCIe: | - |
| 8PIN (6+2) PCIe: | 6 |
| Features | |
| Specification: | ATX 12V 2.3 |
| Form factor: | PS II |
| Efficiency: | > 85% |
| Dimension (DxWxH): | 140 mm x 150 mm x 87 mm |
| PFC: | Active PFC (0,9) |
| Fan: | 140mm silent fan |