CHIEFTEC zdroj SteelPower Series 550W, BDK-550FC, 80+ Bronze
Popis a parametry
Diskuse (0)
SteelPower SERIES
- 80 PLUS® Bronze certified efficiency
- Fully modular cable management
- Half-bridge LLC converter with DC-to-DC technology
- Premium Japanese capacitors
- FDB 12cm fan
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| Model | Steel Power |
| Article no. | BDK-550FC |
| EAN code | 0753263077417 |
| Weight (without/with package) | 1.62kg / 2.17kg |
| AC input | 100-240V / 8.0A |
| Frequency | 47 - 63Hz |
| +5V | 20.0A |
| +3.3 V | 20.0A |
| +5 V & +3.3 V combined | 100W |
| +12 V1 | 45.5A |
| +12V2 | - |
| +12V1, +12V2 combined | 546W |
| P.F. | >0,9 |
| -12 V | 0,3A / 3,6W |
| + 5VBS | 2,5A / 12,5W |
| Maximum Power | 550W |
| Connectors | |
| 20+4 PIN ATX | 1 |
| 8 PIN EPS (4+4) | 2 |
| 8 PIN PCIe (6+2) | 2 |
| SATA | 6 |
| MOLEX | 3/1 |
| Cable length (mm) | |
| 20+4 PIN ATX | 650 |
| 8 PIN EPS (4+4) | 600/150 |
| 8 PIN PCIe (6+2) | 500/150 |
| SATA | 2x 500/150/150 |
| MOLEX / FLOPPY | 500/150/150/150 |
| Features | |
| ATX12V Version | ATX 12V 2.3 |
| Efficiency | 80 PLUS® Bronze |
| Dimension (D x W x H) | 140 x 150 x 86mm |
| PFC | Active PFC (0,9) |
| Fan | 120mm FDB silent fan |
| Warranty | 60 Months |
ParametryPorovnání
Formát zdroje
ATX
Konektory
8pin CPU 1x
Konektory
8pin CPU 2x
PCIe 6-pin
PCIe 8-pin
SATA 15-pin
Molex
FDD
Konektory pro základní desku
ATX 24-pin
Konektory pro základní desku
ATX 20-pin
EPS 8-pin
Vlastnosti zdroje
Modulární kabeláž
Efektivita zdroje
80 Plus Bronze
Modulární kabeláž
Ano
Podsvícení
Bez podsvícení
Výkon zdroje (W)
550